محل تبلیغات شما

متن وترجمه درس چهارم عربی یازدهم تجربی وریاضی

آداب الکلام

(یا أیُها الذین آمنوا اتقوا الله و قولوا قولاً سدیداً) آلأحزاب: 70 

ای کسانی که ایمانآورده اید، از خدا پروا کنید و سخنی استوار بگویید.

للكلام آداب یجبعلى المُتكلّم أن یعمّل بها و یدعُوَ المُخاطبین

بكلام جمیل إلى العمل الصالح، وَ أنلا یجادلهم بتعنت .

سخن گفتن آدابی داردکه سخن گوینده باید به آنها عمل کندوبه سخنی زیبا مخاطبان را به

کاردرست دعوت کند وبه قصد مچگیری باآنها ستیزنکند.

(أدع إلى سبیل ربك بالحكمة و الموعظة الحسنة و جادلهم بالتیهی أحسَنَ) (النحل: 110)

بادانش و اندرزنیکو به سوی راہ پروردگارت فرا بخوانو با آنان باشیوہ ای که نیکوتراستستیز کن.

و یجب أن یكونعاملاً بما یقول، حتى یُغیّر سلوكهم، ( فلم تقولون ما لا تفعلون ) (الصف: ٢)

و باید که به آنچه می گوید عمل کننده باشد، تا رفتارشانرا تغییر دهد، (چرا چیزی را می گویید که به آن عمل نمی کنید؟)

و یجب أن یُسَلّم قبل التكلّم آلسّلام قبل الكلام.» الإمامالصّادق

و باید که پیش از سخن گفتن سلام کند سلام کردن پیش از سخن گفتن»

کما یجب آن ی کلامُهٔ لیناً علیقدر عقول المُستمعین، لکی یقنعهم و یکسب مودّتهم.

همان طور که باید سخن او نرم و به اندازه خرد شنوندگان باشد تاآنان را قانع کند و دوستی آنان را به دست بیاورد

كلم الناس على قدر عُقولهم.» رسول الله "، و عؤدلسانک لین الکلام .» امام علی

با مردم به اندازهٔ خردشان سخنبگو، پیامبر خدا  و زبانت را به نرمی سخن عادتبدہ. امام علی

و علیه أن لا یتكلم فی ما لیس له به علم، (و لا تقف مالیس لك به علم) (الإسراء: ٢٦)

و باید (بر اوست) که در چیزی که در آن دانشی (آگاهی) نداردسخن نگوید. (از چیزی که بدان آگاهی نداری پیروی مکن)

و علیه أن لا یتدخل فی موضوع یُعرّض نفسه للتهم: إتقوامواضع التهم.» رسول الله

و باید (بر اوست) که در موضوعی دخالت نکند که خویشتن رادر معرض تهمت قرار دهد. از جایگاههای تهمت بپرهیزید».

المتکلم یعرف بکلامه. تکلموا تعرفوا، فان المرء مخبوءتحت لسانه.» الامام علی

سخنگو با سخنششناخته میشود. سخن بگویید تا شناخته شوید»؛ زیرا انسان زیر زبانش نهان است».

فی بعض الأوقات قدرة الكلام أقوى من السلاح. رب كلام كالحسام.»الإمام علی

در برخی اوقات، قدرت سخن از سلاح قوی تر است. چه بسا سخنیمانند شمشیر باشد».

و رب کلام یجلب لک المشاکل. فکر تم تکلم تسلم من الل.»الامام علی

و چه بساسخنی که برایت مشکلات بیاورد. فکر کن، سپس سخن بگو تا از لغزش در امان مانی».

یجب على الإنسانالاجتناب عن ذكر الأقوال التی فیها احتمال الكذب.

لا تُحدّث بما تخاف تكذیبه .» الإمامعلی

انسان باید از ذکر سخنانی که در آن احتمال دروغ هست دوریکند. چیزی را نگو که از تکذیب آن میترسی».

طوبى لمن لا یخاف الناس من لسانه. من خاف الناس من لسانهفهو من أهل النار» 

رسول الله "و من آداب الکلام قلته، خیر الکلام ما قل و دل.»امام علی

خوشا به حال کسی که مردم از زبانش نمی ترسند. هرکس مردماز زبانش بترسند از اهل آتش (دوزخیان) است»

پیامبر خدا و از آداب سخن کمی آناست.بهترین سخن، آن است که کم باشد و دلالت کند».

وقف رجل جمیلالمطهر أمام سقراط یفتخر بملابسه و بمظهره، فقال له سقراط: تكلم حتى أراك.

مردی دارای ظاهری زیبا رو به روی سقراط ایستاد و به لباسها و ظاهرش افتخار می کرد، 

سقراط به او گفت: سخن بگو تا تو را ببینم.

علی پور

متن وترجمه عربی 12 تجربی ریاضی درس اول

متن وترجمه عربی 12 تجربی ریاضی درس دوم

متن وترجمه عربی 12 تجربی ریاضی درس سوم

سخن ,» ,علی ,لا ,أن ,کند ,که در ,» الإمام ,امام علی ,و باید ,الله و ,عربی یازدهم تجربی

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نگاه به تاریخ اسلام عمر Maureen's collection گلدان آکواریوم guisubrodar وبلاگ نمایندگی چالوس موزائیک گلها وب تابلو ساز حرفه ای Shaina's memory موضوع آزاد